Now Reading
Erkek Blazer Ceket Nasıl Giyilir?

Erkek Blazer Ceket Nasıl Giyilir?

Gözde Nur Bayar

Blazer ceketler için beylerin gardıroplarındaki kurtarıcı parçalarından biri diyebiliriz. Bu joker parçayı ve erkek blazer ceket nasıl giyilir sorusunun cevabını merak edenler ayrıntıları yazının devamında bulabilirler.

Kadın modasında elbise, beyaz gömlek vb. belli başlı parçalar, acil durumların kurtarıcısı olarak bilinirler. Erkek stiline geldiğimizde de kurtarıcı olarak beylerin moda anlayışına yeni bir soluk getiren blazer ceketleri görüyoruz. Bu hem şık hem de spor ve rahat parçayı dolabına ekleyerek sen de başarılı kombinler oluşturabilirsin. Bu yazımda önce blazer ceketin tarihçesinden, hayatımıza nasıl dahil olduğundan, erkek blazer ceket nasıl giyilir sorusunun cevabından, sonra da erkek blazer ceket kombinlerinden bahsedeceğim.

takım elbise bedenleri nasıl olmalıdır

Geçmişten Günümüze Blazer Ceket

Kombinlerinde kullanacağın bu yıldız parçanın önce tarihini bilmen gerektiğini düşünüyorum. Blazer ceketin tarihi, ilgini çekecek…

Genel olarak spor ceket olarak tanımlansa da blazer ceketi benzerlerinden ayıran üç nokta bulunur: Kumaş, düğme ve kesim. Bu özel parçanın ilk olarak 19. yüzyıl İngiltere’sinde ortaya çıktığı düşünülüyor. Cambridge’deki St. John’s Yüksekokulu’na bağlı Lady Margaret Kürek Kulübü üyelerinde görülen ceket; ilk etapta hem parlak renkli hem de flanel ceket türündedir. Diğer kulüp üyeleri de bu tarzda kendilerini diğerlerinden ayıracak model ve renklerde ceketler giyinmeye başlayınca parlamak anlamında gelen ‘to blaze’ kelimesinden blazer ceketin tarihi dönüşümlerine şahit oluyoruz. Ayrıca erkek blazer ceket modellerinde göreceğin arma da bu yat kulübü üyelerinin zamanından kalma detay olarak bugün bile karşımıza çıkar. Kısaca tarihsel gelişimine değindiğimiz blazer ceketi daha iyi kavradıysak, erkek blazer ceket nasıl giyilir sorusunu cevaplandırabiliriz.

Erkek Blazer Ceket Kombinleri

Erkek blazer ceket nasıl giyilir diyorsan, ilk olarak karar vermen gereken nokta spor mu şık mı bir stil istediğine karar vermek olacak. Önce blazer ceket ile yapabileceğin spor kombinlere değinelim.

Günlük hayatta, sokak stilinde sıradanlıktan uzak ama rahat bir stil oluşturmak istediğinde bunu kolaylıkla blazer ceket giyerek yapabilirsin. Bir jean pantolon üzerine slim fit beyaz gömlek ve lacivert blazer ceket giyinerek her ortama ayak uydurabilirsin. Böylelikle derli toplu şık bir stile günlük olarak ulaşabilirsin. Bu tarz kombinlerde ayakkabı olarak beyaz spor ayakkabılar, makosen veya loafer tarzı modeller de kullanabilirsin. Gömlek beni kasar diyorsan, bunun da çok daha konforlu bir alternatifi mevcut. Beyaz basic bir t-shirt ile gömlek değişimi yaparak cool bir görünümde şıklığını devam ettirebilirsin.

Takım elbisenin ağır havasından, resmiyetinden uzak kalıp yine de şık olmak istersen blazer ceketlerden yardım alabilirsin. Bu noktada kombininde jean pantolon yerine kumaş, kanvas, chino gibi farklı türlerden pantolonlara yer verebilirsin. Üzerine gri, beyaz, buz mavisi, pudra pembesi gibi açık tonlarda slim fit gömlek modelleri harika duracaktır. Lacivert erkek blazer ceket ve şık bağcıklı oxford ya da klasik ayakkabılarla tamamladığında ortamda senden daha rahat ve iddialısı olmayacak!

Erkek Blazer Ceket Modelleri

Erkek giyim modasının joker bir parçası olarak adlandırabileceğimiz blazer ceketler, çeşitli modellerde karşımıza çıkıyor. Farklı kullanım alanları sunan bu model zenginliği, erkeklerin hem resmi olması gereken hem de özel günlerinde onlara eşlik ediyor. Mono ve kruvaze stilde rastladığımız blazer modellerinde akla gelen ilk renk ise çoğunlukla lacivert oluyor. Koyu lacivert blazer ceket modellerinin düğmeleri genelde metal malzemeden yapılır. Kumaş seçiminde ise modelin hangi mevsime uygun üretildiği göz önüne alınır. Flanel, kaşmir, keten, ipek ve ince yünden tasarlanan onlarca erkek blazer ceket modeli bulman mümkündür. Erkek blazer ceket nasıl giyilir sorusunun tüyolarından sonra modele ayrıcalık kazandıran özelliklerine de özen göstermelisin.

 

What's Your Reaction?
Bayıldım
1
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Mutlu
0
Saçma
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2020 Wessi Erkek Giyim. Tüm Hakları Saklıdır.