Now Reading
Erkek Gömlek Modellerinde Yaka Çeşitleri

Erkek Gömlek Modellerinde Yaka Çeşitleri

Meral Uzun

 

Erkek giyim sektörünün demirbaş parçası olan gömlekler kendi içlerinde kalıp, kesim ve yaka farklılıkları ile birbirinden ayrılıyor. Bu yazımızda erkek gömlek modellerindeki yaka çeşitlerini inceleyeceğiz.

Geçmişten günümüze kadar gelerek bugünkü gömlek halini alan temel giyim parçası, hem günlük hem de davet şıklığında erkeklerin yardımına koşuyor. Stil sahibi olmanın, akılda kalıcı tabiri caizse jilet gibi bir takım giymenin ilk kuralı, kendinize yakışan bir gömlek seçmenizdir. Bu da doğru renkte, modelde, desende, size yakışan kalıptaki gömleği bulmak, tarzınıza uygun gömlek yaka çeşidini seçebilmeniz ile mümkün olur.

Bugün hemen hemen her mağazada bulabileceğiniz bir giyim parçası olan gömleklerde, elbette asıl olan kumaş kalitesidir. Pamuklu, likralı, saten, keten, polyester, bambu vb. türlerin çoğunlukla kullanıldığı gömlek modellerinde; kullanacağınız ortama ve mevsime göre seçimde bulunmalısınız. Bunların dışında erkek gömlek modellerinde yaka çeşitleri de epey fazla. Peki, gömlek yakalarının çeşitleri nedir, birbirlerinden farklı nelerdir?

Doğru Gömlek Yakası Nasıl Seçilir?

Erkekler, gömlekleri daha çok ceket, hırka ya da süveter gibi parçaların içine giydikleri için kaliteyi asıl ele veren gömleğin yakasıdır. Yakanın modeli, duruşu kadar önemli olan bir diğer nokta da giyen kişinin yüz hatları ile orantılı bir görünümde olmasıdır.

Mesela yüzü uzun ve dar bir erkek, geniş yaka modeli; yüzü yuvarlak tipte olan erkekler ise uzun yakalı gömlekler tercih etmelidir. Doğru yaka ölçüsünü tuttumak içinse; yaka düğmesini kapattıktan sonra bir parmağınızı yaka ve boyun arasına koyabiliyor olmalısınız. Ayrıca yaka uçlarının içerisinde yer alan üçgen balenlerin, modelin dik ve kaliteli durabilmesi için çıkarılmaması önerilir. Bu durum, kravat bağladığınızda da düzgün bir görünüm elde etmenizi sağlar. Son olarak geniş yaka modeli tercih ettiğiniz kombinlerinizi, orantılı olacak bir genişlikteki kravatla tamamlamanız önerilir.

 

Gömlek Yaka Modelleri

Farklı sebepler dolayısıyla görünümde ufak tefek değişiklikler gösteren gömlek yaka seçeneklerini, kombinlerinizi eksiksiz tamamlamak için bilmenizde fayda var. Düz yaka, yuvarlak yaka, Ata yaka, düğmeli yaka, şeritli yaka… bu seçeneklerden sadece birkaçıdır. Hepsini inceleyip öğrendikten sonra bilinçli bir şekilde gömlek yaka seçiminizi yapabilirsiniz.

DÜZ GÖMLEK YAKASI

Bu yaka alternatifini görmemiş olma ihtimaliniz yok… Her üç erkeğin ikisinin tercihi gömleklerde düz yaka oluyor. Klasik gömlek modeli olarak adlandırabileceğimiz bu tarzda, size uygun yaka genişliğini, yukarıda anlattığımız formül ile kontrol etmeniz yeterli olacaktır.

YUVARLAK GÖMLEK YAKASI

”Round collar” adıyla anılan, Türkçesi yuvarlak yaka olan bu modelin, ülkemizde kullanımı daha seyrek görülse de stil anlamında etkileyici olduğunu söylemeliyiz.

HAKİM YAKA

Yakasız ya da sıfır yaka adıyla da anılan hakim yaka gömlek modelleri, dik bir şekilde katlanmadan duruş sergiler. Bu tarz parçalarda kravat, papyon takılmaz.

DÜĞMELİ YAKA

Hakim yaka ile aynı şekilde kravat ve papyon takılmasına uygun olmayan bir modeldir. Günlük spor şıklık için sıklıkla tercih edilen bu gömlek yaka modelini, blazer ceket ya da V yakaya sahip triko hırka, kazakların içine de giyebilirsiniz. Bu modelin, iki yakayı bir şerit ile birleştiren çeşidine ise Şeritli Yaka denir. Kravat ile birlikte kullanılması uygun görülür.

İĞNELİ YAKA

Erkek giyim modasının en trend parçalarından biri de, iğneli gömlek yaka çeşididir. Erkek gömlek modellerindeki yaka çeşitleri arasında en cool görünüme sahip olan bu tarzda, iki uç birbirine iğne yardımı ile tutturulur. Özellikle yerli yabancı ünlü erkek stillerinde ve kırmızı halıda son zamanlarda karşılaştığımız bir model olarak da biliniyor.

ATA YAKA

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adı ile anılan bu gömlek yakası, zamanında kendisi tarafından sıklıkla tercih edilmiş. Bu gömlek yakasının kullanımı, ancak smokin ya da frak ile mümkündür. Atattürk’ün kravat ile kullandığını bilsek de bu model genellikle papyon ile birlikte özel davet şıklığı sunuyor.

 

What's Your Reaction?
Bayıldım
4
Emin Değilim
1
Heyecanlı
2
Mutlu
3
Saçma
1
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2020 Wessi Erkek Giyim. Tüm Hakları Saklıdır.