Now Reading
İnce Papyonlu Damatlık Modelleri

İnce Papyonlu Damatlık Modelleri

Nalan Haznedar

Erkek modasında şıklığın ve zarafetin bir göstergesi olan kravat, özel günlerde kendine kullanım alanı buluyor. Bugün ince kravatlı damatlık modellerini ve kombin önerilerimi paylaşacağım.

Hırvat diline ait bir kelime olan croat’tan ortaya çıkan kravat, çok eski bir tarihe sahip. Hırvat askerlerinin  savaşa giderken evlerinde onları uğurlayan kişiler tarafından boyunlarına bağlanan fularlar, kravatın temelini atmıştır. Hırvat askerlerinin hem evlerini anımsaması hem de atılan düğümün onu kötülüklerden koruyacak olduğuna inanılması sağlanmıştır. Savaş sonrası dikkatleri çeken bu durum, Fransızlar tarafından erkek modasına yön veren bir aksesuar olarak geliştirilmiştir.

Fransız modacılar bu parçayı önce aristokrat ailelere kabul ettirdiler. Ve böylece moda dünyasında kravatın kendine yer ediniyor olması 1650’li seneleri buluyor. Fransızlar’ın “A La Croata” (Hırvat Usulü) ismi ile andıkları kravat; tarih boyunca bağlanışı, rengi, dokusu, kumaşı, deseni ve kullanım alanıyla sınıflar arasındaki sosyal ve siyasal farkların sembolü haline geldi. Günlük hayata adapte edilmesinde zorluk yaşanan kravat için Cambridge Üniversitesi’nden Thomas Fing ve Yong Mao, bir kuram üzerinde çalıştılar. Geliştirilen kuram ve yapılan araştırmalar sonucunda 85 tane kravat bağlama şekli buldular.

Geçmişten günümüze kadar evrilerek son halini alan kravat, bugün erkek stilinin günlük kombinlerinde, iş hayatında, özel ve resmi davetlerde, düğün ve nikah törenlerinde sıklıkla kullanılıyor. Ben de bugün özellikle ince kravatlı damatlık modellerini ve kombin önerilerimi anlatarak bu aksesuarın sağlayacağı tarzı anlatacağım.

Damatlıkla Kravat Kullanılır mı?

Her erkek markasında, mağazalarında kravat modelleri bulunabilir. Hatta onlarca renk, doku ve desende birçok tarza uygun kravat modeli görebilirsin. Peki, kravat alırken nelere dikkat edilmeli? Özellikle damatlıkla birlikte kravat kullanımında nasıl bir yol izlenmeli?

İlk olarak kravatı da stilinin bir parçası, tamamlayıcı aksesuarı olarak kabul et. Yani bütünü bozmadan güzel bir şekilde stiline eşlik edecek bir kravat modeli bulmalısın. Bugün günlük hayatta spor kombinlerde de iş toplantılarında da kravat kullanımını görüyoruz. Ancak damat olarak kravat kullanacaksan bunun için incelemen gereken kravat modelleri çok daha başka tarzlarda olmalıdır. Özellikle ince kravatlı damatlık modellerini denemeni tavsiye ederim.

Smokin Modeli

Damatlık ya da smokin modelinizin kalitesine eşlik edecek şekilde aksesuarlarını satın almalısın. Ufak bir şey ne olacak deyip kaliteden ödün vermemelisin. Asıl şıklığını bu ufak detaylara borçlu olacaksın. Eğer düğününde smokin giyineceksen, aynı kumaştan üretilen bir papyon takmak zorundasın. Damatlık takım elbise modellerinden birini tercih edeceksen kravat kullanabilirsin. Takımına uygun bir kumaşta ve renkte, ince bir kravat modeli takarak iddialı ve şık bir damat olabilirsin. Burada dikkat etmen gereken nokta, ince kravat tercih edeceksen ceket yakanı da bununla orantılı genişlikte kullanmalısın. Yakana ya da ceket cebine koyacağın mendiline kravatına uygun bir model seçmen gerekiyor. Yaka çiçeğinde kararlıysan gelin buketi siparişi verirken bunu da söylemelisin.

 

Damatlık Ayakkabısı Nasıl Olmalı?

İnce kravatlı damatlık modelleri giyinirken dikkat etmen gereken noktalara değindik. En az kravat ve yaka mendili, çiçeği kadar önemli bir diğer nokta da damatlık altına kullanacağın ayakkabı modelidir. O gün ne kadar iyi bir damatlık takım elbise giyersen giy, doğru damatlık ayakkabısını bulamadığın sürece şıklığın yarım kalacak.

Peki, damatlığa uygun ayakkabı nasıl olur diyorsan… Takımın rengi, modeli, kesimi, düğün konsepti ve mekanı dikkate alman gereken hususlar arasında bulunuyor. Klasik siyah bir damatlık için parlak ya da rugan siyah kösele ayakkabı alabilirsin. Lacivert ve mavi tonlarında damatlıklar içinse yine siyah ya da kahverengi ayakkabılar sana yardımcı olabilir. Kır ya da sahil düğünlerinde ise takım rengine uygun spor ayakkabı modelleri tarzını şık bir şekilde tamamlayabilir.

 

 

What's Your Reaction?
Bayıldım
0
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Mutlu
0
Saçma
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2020 Wessi Erkek Giyim. Tüm Hakları Saklıdır.