Now Reading
Retro ve Vintage Arasındaki Farklar

Retro ve Vintage Arasındaki Farklar

Tayfun Çimen

Erkek modasındaki farklı giyim stillerinden biri de retro giyimdir. Biz de 2020 retro tarzı kombinleri nasıl yapabileceğinizi araştırdık.

Retro giyim tarzını, stilinize uyarlamadan önce kelime olarak anlamını, retro giyimin inceliklerini ve erkek giyimde retronun nasıl kullanılabileceğini öğrenmen gerekiyor.

Retro Tarz Nedir?

Retro, kelime itibariyle geçmişe dönük, geçmişten bir parça anlamına geliyor. Hem moda dünyasında hem de dekorasyon alanında sıklıkla kullanılan bir terim. Biz erkek modasında retro stili, geçmişte bir dönem trend olmuş, kullanılmış kıyafetlerin ve aksesuarların günümüze uyarlanarak giyilmesi olarak tanımlayacağız. Genel olarak 1960 ve 70’li yılları kapsayan retro tarzı kombinlere yansıtman için birtakım hususlara uyarak başarılı bir stil oluşturabilirsin.

2020 Retro Tarzı Kombinler Nasıl Yapılır?

2020 retro tarzı kombinlere örnek vermeden önce çokça karıştırılan bir konuya açıklık getirmek gerek. Moda dünyasındaki terimlerden vintage ile retro arasında farkı iyi bilmelisin. Vintage, geçmişten günümüze kadar gelmiş, halen kullanılabilir olan kıyafet ve aksesuarlara deniliyor. Genelde vintage ürünler tektir ve maddi manevi değeri tartışılmaz parçalardır. Retro ise geçmiş yıllarda popüler olan moda akımlarının bugün farklı parçalarla yeniden yaşatılmasına anlamına gelir. Yani yıllar öncesinden kalma kalın çerçeveli bir gözlük vintage olurken; bu tarz gözlüklerin aksesuar olarak yeniden trend olması retro tanımına girer.

Retro Giyim Tarzı…

Her stilde olduğu gibi bu tarz için de kombinlerde kullanılması beklenen belli başlı parçalar var. Mesela kolej stili ceketler, erkeklerin sokak kombinlerinde rahatlıkla kullanabileceği parçalardan… Bunun dışında irili ufaklı puantiye desenler, yüksek bel jean pantolonlar, havuç kesim pantolon modelleri, kruveze ceket ve hırkalar, trençkotlar, fötr şapkalar, pantolon askıları, kemik çerçeveli gözlükler, postacı çantaları, sandaletler, kadınlarda fırfırlı, piliseli elbiseler, tulumlar ve balon kollar retro tarzı kombinlerin olmazsa olmazları arasında yer alır.

Retro Stilin Renkleri

2020 retro tarzı kombinler oluşturmak için sıklıkla tercih edilen renk kombinasyonlarını kullanman, stii başarılı kılabilmek adına isabetli olur. Gri, kahverengi, toprak tonları, yeşil, haki, bronz, lacivert ve siyah tüm tonlarıyla birlikte retro stilin vazgeçilmez renkleri arasındadır. Kombinini daha da hareketlendirmek istersen aralarda turuncu, bordo ya da kiremit tonlarından yararlanabilirsin.

2020 Erkek Retro Kombin Tarzları

Retro tarzı kombinler yapıp giyinmek istiyorsan gardırobuna eklemen gereken parçaları yukarıda anlattık. Peki, bu parçaları retro bir stilde nasıl birleştirebilirsin?

İlk olarak desenleri ve renkleri birbirine karıştırmaktan asla korkma. Retro demek, katmanları olan, dokuları ve parçaları uyumlu bir şekilde kullanan stil demektir. Ekose, kare ve şal desenlerinden yapılan ceketler, gömlek ve t-shirtler retro tarzı kombinlerin yıldız parçasını oluşturur. Alt giyimde pantolonların havuç kesim ve yüksek bel olmasına ise özen göster. Gömlek eteklerini pantolonun içine sokarak pantolon askısı kullanman da stiline zenginlik katar. Dış giyim olarak uzun kaşe kabanlar tercih edilebilirsin, ceketlerde ise kendinden kırçıllı, yün ve desenli modelleri ön planda…

Eğer yaz mevsiminde retro tarzı kombinler yapmak istersen, vintage desenlere sahip kısa kollu gömleklere mutlaka şans vermelisin. Bu gömlekleri içerisine t-shirt giyip düğmelerini açarak da kullanabilirsin. Başına fötr şapka takabilir ya da çerçeveli gözlük kullanabilirsin. Ayakkabı olarak da deri sandaletlerden yardım alman stilini akılda kalıcı bir hale getirir. Çanta kullanan bir erkeksen, postacı çantalarını da bez ya da mevsime göre deri formlarda takabilirsin. Ayrıca fular, papyon, bileklik, saat ve kolye kullanarak da renkli çoraplar giyerek de retro stilini başarılı bir şekilde yansıtman mümkün olacaktır.

What's Your Reaction?
Bayıldım
2
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Mutlu
0
Saçma
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2020 Wessi Erkek Giyim. Tüm Hakları Saklıdır.