Now Reading
Smokinle Takım Elbise Arasındaki Fark Nedir?

Smokinle Takım Elbise Arasındaki Fark Nedir?

Tayfun Çimen

Beylerin en çok kafasını karıştıran konuların başında smokinle takım elbise arasındaki fark geliyor. Bu yazımda smokin ve takım elbisenin ne olduğunu, aralarında benzerlik ve farkılılıkları anlatacağım.

Erkek stilinde özel gün ve gecelerin vazgeçilmez parçaları sayılı birkaç parçayı kapsıyor. Takım elbiseler hem düğün, davet gibi organizasyonlarda hem de doğru bir kombinle iş hayatında kullanılabiliyor. Smokin ise sadece özel gecelerde giyinilebilen bir kıyafettir. Burada bilmen gereken ilk nokta, her takım elbiseye smokin diyemeyeceğimizdir. Ciddi ve resmi olmaları sebebiyle aynı olarak görülen bu iki şık kıyafet arasındaki benzerlikler nedir? Smokinle takım elbise arasındaki fark nedir?

erkek stilinde yapılabilecek en güzel kombinlerden biri bem beyaz giyinmekte olabilir.

Takım Elbise Nedir?

Kumaş pantolon ve ceketten meydana gelen takım elbiseler, içerisinde gömlek ve arzu edilirse yelek parçalarıyla tamamlanır. Daha spor bir görünüme kavuşmak isteyen beyler, ceket içerisinde gömlek yerine triko da giyinebilir. Takım elbiseler siyah, gri, kahverengi, mavi, lacivert vb. renk tonlarında yerine göre seçilebilir. Kemer, kravat, mendil, kol düğmesi gibi aksesuarlarla tamamlanması beklenen takım elbiseler; düz kumaşların yanı sıra desenli örneklere de sahiptir.

Smokin Nedir, Nasıl Kombinlenir?

Smokin ise takım elbisenin çok daha resmileştirilmiş versiyonudur. Özel gecelerde, resmi davetlerde giyilebileceği gibi düğünlerinde damatlar tarafından da sıklıkla tercih edilir. Smokinle takım elbise arasında fark ise ilk olarak ceketten başlar. Smokinin ceketinde yakalar, ceketin düğmeleri, ceplerin baş kısımları saten kumaşla kaplanmış olmalıdır. Smokinle takım elbise arasındaki fark, pantolonda da kendini gösterir. Smokin pantolon modellerinde, pantolonun yan taraflarından boydan boya saten şeritler indiği görülür. Klasik siyah smokinlerin yanı sıra lacivert, bordo gibi farklı renk tonlarında smokin modelleri de tercih edebilirsin.

Frak Nedir?

Takım elbise ve smokinden çok daha resmi bir kıyafete ihtiyacın varsa, sana frak giymeni öneririm. Özellikle günümüz kraliyet ailelerinde, özel resepsiyonlarda, devlet törenlerinde erkeklerin kurtarıcısı olan fraklarda, ceket boyu önden kısa arkadan uzun kuyrukludur. Smokine göre çok daha keskin çizgileri vardır. Smokinde de papyon takılması frak giyiminde olduğu gibi şarttır. Ancak frak giyen beylerin beyaz papyon takması gerekmektedir. Frakın, smokin ve takım elbiseden farkını bu şekilde anlayabilirsin.

Smokinle Takım Elbise Arasındaki Farklar

Yukarıda genel olarak erkeklerin özel gece ve davetlerde tercih ettiği üç önemli kıyafeti anlattım. Özellikle smokin ve takım elbisenin birbirine çok karıştırıldığını düşünürsek, bu konuyu biraz daha açmak, iki parça arasındaki farklar üzerinde durmak istiyorum.

 

bir erkek kombini nasıl yapabilir ve kombin yaparken nelere dikkat etmelidir.

Şıklığın kesin yollarından biri olarak görülen smokinlerde çoğunlukla siyah renk seçimi yapılır. Elbette farklı tecrübeler edinmek senin zevkine kalmış bir durum. Takım elbiselerde smokine göre çok daha fazla renk seçeneği olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında smokinlerde şal yaka ya da kruvaze kullanılır ve en önemlisi papyon takılır. Takım elbiselerde ise kravat kullanılması gerekir. Smokin giymeyi tercih ettiğinde beyaz gömlek giymen beklenir, takım elbise kombinlerinde ise ne kadar ciddi olmak zorunda olursan ol; istediğin renk ve desene sahip gömlek modellerinden giyinebilirsin. Ayrıca smokin kumaşının takım elbiselerinkinden farklı olduğunu da söylemeliyim.

Yelekli model örneklerini de gördüğümüz smokinlerde, takım elbiseden farklı olarak belde kuşak detayı da kullanılabilir. Papyonla tamamlanan şıklığı devam ettirmek için şık bir mendil ya da yaka çiçeği de kullanabilirsin. Elbette smokinle takım elbise arasındaki farklardan biri de ayakkabı konusunda görülür. Takım elbise altına onlarca model ve tarz giyinebilirsin. Hatta takım elbise altına spor ayakkabı kombinleri de sıklıkla karşımıza çıkıyor. Ancak smokinlerin altına seçeceğin ayakkabılarının takımın ağırlığını kaldıracak nitelikte şık ve temiz olmak zorundadır.

 

 

What's Your Reaction?
Bayıldım
1
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Mutlu
0
Saçma
1
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2020 Wessi Erkek Giyim. Tüm Hakları Saklıdır.