Now Reading
Takım Elbise Bedeni Nasıl Ölçülür?

Takım Elbise Bedeni Nasıl Ölçülür?

Mehmet Uğur Seller
takım elbise bedenleri nasıl olmalıdır

Özel ve anlamlı günlerinde şıklığını konuşturmak isteyenler beylerin yardımına koşup, takım elbise bedenim kaç sorusunu cevaplandıracağım.

Günümüzde yerli ve yabancı onlarca marka tarafından takım elbise tasarımları yapılıyor. Her bütçeye ve zevke uyarlanan bu kıyafetler, erkeklerin gardıroplarında olmazsa olmaz bir parça önemine sahip. Organizasyonlarda, iş görüşmelerinde, çeşitli etkinliklerde takım elbise giymek zorunda olan beyler; kendileri için en doğru seçimi yapmaya çalışıyor. Sen de takım elbisen ile şık görünmek, tarzınla konuşulmak istiyorsan dikkat etmen gereken kuralları bilmelisin.

Önce kendi bedenini tanımalı, sonra takım elbise bedenim kaç sorusunu kişisel olarak cevaplandırmalısın. Takım elbise bedenini doğru bilmezsen, alışverişine ne kadar para harcarsan harca, ne kadar dünyaca ünlü markalardan giyinirsen giyin şıklığı asla yakalayamazsın. Unutma, stil sahibi olmanın ilk kuralı giyindiğin parçanın ne olursa olsun üzerine tam oturmasıdır. Ne çok dar ne de gereğinden fazla bol ve geniş kıyafetler, basit durur. Vücut ölçülerine tam uyan bir kıyafet ise, basic bir parça bile olsa emin ol üzerinde diğerlerinden çok daha tarz görünür.

takım elbise bedenim kaç tablosu

Takım Elbise Bedenim Kaç?

Eğer ihtiyacın olan takım elbiseyi bir terzide diktirmeyeceksen, ölçülerini kendin bilmen gerekiyor. Terzi ile çalıştığında o kişi senin ölçülerini alır ve tam da üzerine göre hazırlanmış bir takım elbise sunar. Ancak hazır giyim markalarından takım elbise modelleri bakıp satın alacaksan, takım elbise bedenim kaç sorusunun cevabını bildiğini varsaymalıyım. Yani, ceketinin bedenine nasıl oturması gerektiğini, kol boyunun nerede biteceğini, omuz detayını, drop ölçülerinin ne olduğunu, pantolon boyunun tam olarak hizasını gibi bilgileri iyi biliyor olman lazım. Bu bilgiler doğrultusunda takım elbisene karar verirsen, emin ol yıllarca değerini kaybetmeyecek bir yatırımı dolabına eklemiş olacaksın. Peki, takım elbise bedeni nasıl ölçülür? Takım elbise bedeninde dikkat etmen gerekenleri sıralayalım…

Öncelikle her denediğin takım elbisenin birebir vücut ölçülerine göre yapılmadığını kabul edelim. Üzerine deneyip beğendiğin ve beden ölçülerine en yakın olan takım elbise üzerinde tadilat talep edebilirsin. Zaten her markada ücretsiz/ücretli tadilat hizmeti bulabilirsin. Bu hizmet içerisinde neye ihtiyacın varsa; ceketin kol ve etek boyu, drop ölçüsü, yırtmacı, pantolonun boyu, paçası, beli gibi detaylı çalışmalar yaptırabilirsin. Bu tarz ufak oynamalar sayesinde vücuduna tam uyan bir takım elbise oluşturabilmen mümkündür.

 

takım elbise bedenim kaç hesaplama tablosu

Takım Elbise Ceket Bedenleri

Takım elbisenin ceket parçasında beden ölçülerine dikkat etmen gereken birkaç nokta var. Bunlardan biri ceketin kolu, diğeri boyu ve belidir. Ceketin bel ölçüsüne drop denilir. Yani aynı beden ceket, göbek problemi yaşayan erkekle zayıf olan birinde farklı durur. Göbekli olan erkeğin ceketin düğmelerinin rahat kapanması için drop ölçüsünün farklı olması gerekir. Sen de bu ayrıntıya mutlaka özen göstermelisin. Genellikle 6 ayrı drop ölçüsü bulunur. Bunlar da 4’ten 8’e kadar numaralandırılır.

Takım elbise beden ölçülerinde ceketin omuz çizgisinin de omzuna tam oturduğunu görmen gerekiyor. Düğmeleri kapattığında ya da açtığında omuz çizgisinin kaymadığından emin ol. Düğmeleri kapattığında elin, göğsünle ceket arasında girebilecek kadar bir alan olmalı. Yaklaşık 3 cm’lik bu alan, ceketin üzerinde daha iyi durmasını sağlar. Ceketin arkasında yırtmaçlar ise tek ya da çift seçeneklerine sahip. Hiç yırtmacın bulunmadığı takım elbise ceketleri de mevcut. Eğer yırtmaç olacaksa mutlaka ceketi farklı çeşitlerde giyip yırtmacın tadilat gerektirip gerektirmediğine dikkat et.

Takım elbise pantolon beden ölçüleri ise kişiden kişiye değişmekle birlikte belli kaidelere sahip. Mesela bel ölçülerinin sıkı ya da bol değil, tam oturması gerekir. Kilo veririm ya da alırım diye düşünme. Pantolon boyu ise arkadan tam ayakkabının topuğuna değdiği yerde bitmelidir. Pantolon ölçüsü alınırken belin normalde duracağı hizada olmasına özen göster. Gerekirse ölçülerin alınmadan mağaza içerisinde biraz dolaş ve öyle takım elbise bedenim kaç sorusunu cevaplandır.

What's Your Reaction?
Bayıldım
16
Emin Değilim
12
Heyecanlı
3
Mutlu
9
Saçma
24
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2020 Wessi Erkek Giyim. Tüm Hakları Saklıdır.